Diskusní fórum

Datum 05.09.2018

Vložil AlbertBremy

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The men's prostate is an essential a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections originating from other areas of the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations per week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to look at to be sure a proper prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should opt for prostate examination at least a year.

Datum 10.03.2015

Vložil Lukáš Stránský

Titulek Praha

Odpovědět

Souhlasím se všemi mel jsem tu čest k ní taky chodit jako malé dítě dnes už mi je 24 let a je mi lito ze už k ní nemůžu chodit chtěl bych být zase malej ;-)

Datum 24.06.2013

Vložil Levorová

Titulek doporučení

Odpovědět

Paní doktorku Borejovou měla moje máma, já , můj přítel a má jí i naše dcera :) je to nejlepší doktorka :) bezkonkurenčně :)

Datum 22.03.2013

Vložil L.

Titulek Hlasujte....

Odpovědět

Mam pani dr.Borejovou velmi rada,pokud VY tez prosim hlasujte pro ni,myslim,ze si to zaslouzi.

https://www.lekarroku.cz/formular

Datum 07.10.2010

Vložil Ledvinová

Titulek doporučení

Odpovědět

mám 3 a půl letého syna. k pani doktorce chodíme cca 1rok. do té doby jsme změnila 3 dětské lékaře. Až nyní mám dobrý pocit, že mé dítě je v rukou odborníka. pani doktorka nám vždy dobře poradí, pomůže, je velmi milá a ochotná. Pani doktorka je velmi vstřícná a lze s ní konzultovat mimo ord. hodiny na mobilu. Je to doktorka na úrovni a takových si nesmírně vážím. je škoda, že kvalitních lékařů v ČR je tak málo.(Mezi takto špičkové doktory ještě řadím mého gynekologa).Dětská zdavotní sestřička Daniela, je stejně tak velmi profesionální, kvalitní zdravotník a nedivím se, že právě ji si k sobě pani doktorka Borejová vybrala. Jinak se ve zdravotnictví bohužel setkávám často s velkou nevolí a nepřízní. U paní doktorky Borejové je jasně vidět, že tato práce se dá dělat velmi kvalitně a ještě s úsměvem na rtech. Paní doktorko,děkujeme vám:)

Datum 21.10.2011

Vložil Brabcovi

Titulek Re: doporučení

Odpovědět

Skvělá paní doktorka,Adélka ji má moc ráda...je to profík na svém místě!!!!Děkujeme Vám i sestřičce <3